Oprawy łożyskowe i ich charakterystyka oraz zastosowanie

W budowie maszyn wykorzystuje się wiele części i podzespołów. Wśród nich znajdują się łożyska, których zadaniem jest zapewnienie stabilnego połączenia współpracujących ze sobą części mechanicznych. Osadza się w nich wał, który następnie przenosi obciążenia. Specjalną wersją łożysk są te w oprawie. Z tego artykułu dowiesz się o nich nieco więcej oraz poznasz ich podstawowe zastosowanie.

Oprawy łożyskowe – charakterystyka

Zespoły łożyskowe, czyli łożyska w oprawie, to funkcjonalne części. Są kompletne i gotowe do bezpośredniej zabudowy. Oznacza to, że ich montaż nie wymaga większej wiedzy technicznej i specjalnego przygotowania. Oprawa łożyska składa się z kilku podstawowych elementów. Należą do nich: koszyk, smarowniczka, gniazdo kuliste, osłona, pierścienie wewnętrzne i pierścienie zewnętrzne oraz oprawa. Odpowiednie dobranie tej części do maszyny sprawi, że ta pracować będzie płynnie, a oprawa zabezpieczy przed przedostawaniem się do łożyska ewentualnych zanieczyszczeń. Dzięki temu modele z oprawami rekomendowane są przy maszynach pracujących w trudnym środowisku.

Rodzaje opraw łożyskowych

Obecnie wyróżnia się kilka rodzajów opraw łożyskowych. Ich znajomość pomoże w trafnym doborze części do danego urządzenia. Poniżej przedstawiono dwa najistotniejsze podziały ze względu na typ oprawy oraz zastosowanie części. 

Podział ze względu na typ oprawy

Ze względu na typ oprawy wyróżnia się takie zespoły łożyskowe jak:

  • kołnierzowe (kwadratowe, owalne, trójkątne, okrągłe);
  • stojąco-wiszące;
  • blaszane (kwadratowe, owalne, trójkątne, okrągłe);
  • specjalnego wykonania ze stali nierdzewnej. 

Każdy z nich charakteryzuje się nieco inną budową. Na przykład w modelach stojąco-wiszących mocowanie następuje przy użyciu pierścienia mimośrodkowego, a pierścień wewnętrzny montuje się na wkręty dociskowe. Dodatkowo posiada on otwór stożkowy na tuleję.

Podział ze względu na zastosowanie

Ze względu na zastosowanie oprawy łożyskowej dzieli się je na dzielone i niedzielone. Modele dzielone pozwalają na zdjęcie oprawy, co ułatwia dostęp do wewnętrznych elementów zespołu. Przydaje się to wtedy, gdy wymagają one naprawy, wymiany lub dodatkowego osmarowania. Drugi rodzaj posiada zwartą zabudowę, co umożliwia demontaż obudowy i dostęp do wnętrza zespołu. 

Gdzie wykorzystuje się łożyska w oprawie?

Obecnie łożyska w oprawie znajdują szerokie zastosowanie w konstrukcji maszyn i specjalistycznych urządzeń. Oprawa jest ważną formą zabezpieczenia, która pozwala na ich eksploatację w trudnym środowisku pracy. Dotyczy to m.in. tartaków, przemysłu drzewnego, celulozowo-papierniczego i innych, gdzie występuje relatywnie duże zapylenie. Przy wykorzystaniu tego typu łożyska minimalizuje się ryzyko przedostania się zanieczyszczeń do wnętrza układu, co redukuje ryzyko jego uszkodzenia. 

Na co dzień zespoły łożyskowe sprawdzają się również w maszynach przemysłowych, rolniczych, górniczych i budowlanych. Modele dzielone stosuje się przy wałach o średnicy większej niż 5 cali. Przy mniejszej średnicy rekomenduje się stosowanie opraw niedzielonych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 − jeden =