Najlepsze projekty domów z poddaszem

Domy z poddaszem cieszą się wielką popularnością. Ten typ zabudowy jednorodzinnej sprawdza się zarówno przy małych domkach, jak i większych rezydencjach, warto jednak pamiętać, że skosy narzucają pewne aranżacyjne ograniczenia, zwłaszcza przy małym metrażu. Co daje obecność poddasza w projekcie budowanego domu?

Jak wygląda poddasze?

Poddasze jest dodatkową kondygnacją, jednak w odróżnieniu od niższego piętra nie ma samych prostych ścian – część przestrzeni tworzą skosy dachu. Poddasze użytkowe musi mieć w najwyższym punkcie minimum 2,2 m wysokości, a dla lepszego komfortu użytkowników warto wybrać projekt z wyższym dachem, co ułatwi swobodne poruszanie i funkcjonalne ustawienie sprzętów.

Okna mogą być umieszczone w ścianie szczytowej albo połaci dachu. To pierwsze rozwiązanie wydaje się wygodniejsze, bo takie okno można bez problemu otworzyć i wyglądać przez nie, tyle że traci się wtedy miejsce na wysokie meble. Z kolei okna połaciowe zapewniają duże nasłonecznienie wnętrza, ale przy wysokim dachu może być kłopot z ich sprawną obsługą.

 

Co można urządzić na poddaszu?

Zazwyczaj na górnej kondygnacji znajdują się sypialnie domowników, ale równie dobrze może to być miejsce na pracownię, pokój zabaw, domowe kino z obszerną biblioteką – na projektyzwizja.pl jest spory wybór przeróżnych aranżacji poddasza. Na poddaszu na pewno powinno się znaleźć miejsce na choćby niewielką łazienkę, tak żeby nie było konieczności biegania po schodach do toalety.

 

Poddasze do późniejszej adaptacji

Brak środków na urządzenie całego domu? Wykończenie poddasza śmiało można zostawić na później. Nim na poddaszu zostaną urządzone pokoje, dodatkowa przestrzeń świetnie się sprawdzi jako strych, a ponieważ jest to oddzielne piętro, nie będzie takiego poczucia bałaganu jak przy niewykończonej części domu parterowego.

 

Na jaką działkę pasuje dom z poddaszem?

Zamiana domu parterowego na budynek z poddaszem jest nieunikniona przy małej działce. W ten sposób łatwo też oszczędzić na zakupie parceli, bo dom z dodatkową kondygnacją zajmuje mniej miejsca na działce, ale powierzchni mieszkalnej nie trzeba tak ograniczać. Do tego budowa domu z poddaszem zazwyczaj wychodzi taniej i udaje się mocno ograniczyć straty ciepła przez dach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × 5 =